Ochrona poddasza przed nagrzaniem
Pomieszczenia poddasza użytkowego, z pośród wszystkich w domu, są najbardziej narażone na nadmierne nagrzewanie. Wpływają na to i okna i cała przestrzeń...
Więcej »Dzisiaj o nowym stylu w wystroju wnętrz i oczywiście o osłonach okiennych, które do niego pasują. Japandi – to nowość jeśli chodzi o sposób urządzania pomieszczeń.
Temat wystroju wnętrz co jakiś czas pojawia się na naszym blogu. Jest niezmiennie aktualny. Regularnie pojawiają się tu nowości; najczęściej związane z modyfikacjami znanych i lubianych sposobów urządzania wnętrz. Co jakiś czas wraca też moda na style znane z przeszłości, do których dokłada się trochę nowoczesności.
Wszystko to jest efektem tego, że lubimy zmiany. Pojawiają się ciekawsze i bardziej wygodne rozwiązania, zmienia się nasz gust. Dzięki różnym portalom i katalogom potrafimy całkowicie odmienić nasze wnętrza. My także poświęcamy dziś blog wystrojowi wnętrz. Kończą się wakacje, a słoneczna jesień to także fajny czas na zabawę w dekoratora wnętrz.
Japandi – cechy charakterystyczne
Styl Japandi jest nazywany stylem łączącym kontynenty ponieważ łączy styl skandynawski ze stylem japońskim. Elementy orientu urozmaicają skandi i tworzą wnętrza pełne harmonii. Wspólnym mianownikiem są tu minimalizm, prostota i funkcjonalność. Surowość stylu skandynawskiego jest wzbogacona elementami charakterystycznymi dla wielowiekowej Japońskiej kultury. To przede wszystkim wyrafinowanie, dbałość o szczegóły i bliskość natury, a także dawanie drugiego życia starym przedmiotom. Japandi to ładne przedmioty charakteryzujące się prostymi liniami i funkcjonalnością. Nie ma tu miejsca na niepotrzebne bibeloty.
Meble w stylu Japandi zrobione są z drewna – ramy łóżek, ławy, stoły, szafy. To podstawowy materiał, który czasami umieszczany jest nawet na wybranych ścianach. We wnętrzach znajdują się niskie i proste meble; schowki, komody, zamykane szafki oraz szafy przesuwne. Podłogi to często kamień. Elementy Japandi często charakteryzuje celowa asymetria i niedoskonałość, która jest przecież normalna w świecie przyrody.
Ten styl to także kolory ziemi. Beżowy i brązowy, zgaszona zieleń, chłodny błękit i szarość, a także kontrastowe biel i czerń. Mocniejsze barwy np. złoto czy czerwień używane są wyjątkowo w celu zwrócenia uwagi na dany element dekoracji. Materiały wykorzystywane w Japandi są oczywiście materiałami naturalnymi. Poza wspomnianymi wcześniej drewnem i kamieniem to także glina, w tekstyliach len i bawełna, wełna (koce), jedwab, papier ryżowy, akcenty metalowe, rattan, plecione trawy i bambusowe dodatki oraz szkło (np. duże lustra).
Na koniec oświetlenie, które jest ważnym elementem tego stylu. Światło naturalne powinno być przytłumione i delikatne, dlatego konieczne jest stosowanie osłon. Nie ma tu miejsca na żyrandole, lampy wiszące czy punktowe reflektory. Japandi to oświetlenie boczne, podłogowe oraz sufitowe; raczej przytłumione. Bardzo dobrze sprawdzą się tu także świece i lampiony, które pod wieczór stworzą wyjątkowy klimat.
Osłony okienne w stylu Japandi
Osłony okienne stosowane przy stylu Japandi powinny być wykonane z materiałów naturalnych. Możemy wykorzystać żaluzje drewniane, szczególnie te wykonane z drewna bambusowego. Ozdobne zasłony – przewiewne i delikatne, raczej w formie subtelnych firan. Dobrym pomysłem będą też rolety rzymskie, przy czym także możemy wybrać materiały o delikatniejszej fakturze.
Osłony okienne przytłumią naturalne światło i nadadzą wnętrzu subtelności. Pomogą także regulować intensywność słońca i stopień doświetlenia pomieszczeń.
Pomieszczenia poddasza użytkowego, z pośród wszystkich w domu, są najbardziej narażone na nadmierne nagrzewanie. Wpływają na to i okna i cała przestrzeń...
Więcej »Rosnące ceny energii elektrycznej stały się jednym z głównych wyzwań dla polskich gospodarstw domowych. Z roku na rok rachunki za prąd zwiększają się, co...
Więcej »Z oknem na Skandynawię Wnętrza w stylu skandynawskim cechuje prostota, jasne barwy oraz funkcjonalność. To jeden z najpopularniejszych stylów, w którym...
Więcej »