Zbliża się Wielkanoc. Powoli zaczynamy myśleć o dekoracjach. Symbolach, które podkreślają wyjątkowy nastrój Świąt. Co roku dekoracje wielkanocne kojarzą się także z początkiem wiosny. I choć ta w tym roku póki co nas nie rozpieszcza to jednak kolorowe i naturalne ozdoby przygotowywane w tym czasie nieodmiennie nam się z nią kojarzą.
W dekoracjach, także tych świątecznych, od kilku lat, stawiamy na naturę. Świeże kwiaty, bazie, kwitnące gałązki forsycji, rzeżucha, gałązki borowiny. Te elementy często wykorzystywane są jako ozdoby wielkanocnego stołu. Jednak dekoracje pojawiają się nie tylko na stole.
Bardzo często świąteczne akcenty ustawiamy na parapetach lub zawieszamy w oknach. Tym bardziej, że przestrzeń okna osłonięta roletą czy żaluzją jest minimalistyczna, a parapet staje się miejscem idealnym do ustawiania ozdób.
Kolorystyka i symbolika
Święta wielkanocne są kolorowe. Już same pisanki wprowadzają całą gamę kolorów i ozdobnych wzorów. Pisanki są symbolem odradzającej się wiosną przyrody, a ich kolory także mają symboliczne znaczenie. Kolor żółty symbolizuje światło i słońce dające radość i siłę. Jako naturalny barwnik można tu wykorzystać np. kurkumę. Pomarańczowy oznacza serdeczność i otwartość na drugą osobę; jako naturalnego barwnika można użyć łupin cebuli. Czerwień symbolizuje krew, ale też miłość; do jej uzyskania można wykorzystać sok z buraków. Niebieski symbolizuje zdrowie i nowe możliwości. Na niebiesko barwi tarnina (owoce). Fiolet to z kolei z jednej strony kolor wielkanocnej żałoby, ale na pisance oznacza zmartwychwstanie, nowy początek. W uzyskaniu tego koloru pomoże sok z jagód. Zielony to oczywiście nadzieja i budzące się życie. Naturalnymi barwnikami są trawa i szpinak. Brązowy to wytrzymałość i wytrwałość. Żeby uzyskać go na pisance wystarczy dłuższe gotowanie w łupinach cebuli.
Wszystkie te barwy pojawiają się na pisankach. Widoczne są także na dekoracyjnych serwetkach, na bieżnikach czy obrusach. Kolorowe tulipany i żółte żonkile też niosą w sobie tę symbolikę. Gałązki bazi czy forsycji również.
Dekoracje
Parapet i okno to świetne miejsce na ustawienie świątecznych dekoracji. Bardzo popularne są wianki utkane z gałązek. Można kupić już gotową całość lub sam wianek. Wtedy można udekorować go swoimi pisankami. Baziami i pojedynczymi kwiatami lub zieloną borowiną. Obok nie może zabraknąć figurki zajączka i baranka. Wianek taki może zostać powieszony także w oknie. Cięższe pisanki można zastąpić symbolami zajączka czy baranka.
Parapet to także miejsce na kwiaty – cięte lub doniczkowe. Doniczki w okresie Wielkiejnocy przybierają kształt koszyczka lub łupiny jajka. Są bardzo kolorowe i dekoracyjne.
Sam koszyczek także może być elementem dekoracji; najczęściej jednak pojawia się na stole.
Wielkanoc jest kolorowa, wiosenna i symbolizująca nowy początek. W tym wypadku nie bójmy się wykorzystania bardzo wielu kolorów. Wielkanoc właśnie taka jest. Niech będzie ją widać także w oknach.
Z okazji zbliżąjących się Świąt Wielkiejnocy życzymy Państwu spokoju, radosnych chwil spędzonych z najbliższymi oraz wszelkiej pomyslności.
Święta to magiczny czas, kiedy każdy kąt naszego domu może lśnić świątecznym blaskiem. Okna, jako wizytówki naszych domów, odgrywają tu kluczową rolę. W...
Święta Wielkanocne tuż tuż. Po wiosennych porządkach nadchodzi czas zbierania pomysłów na świąteczne dekoracje domów. Tworząc je tworzymy jednocześnie...