Prosty sposób na cień - markizy tarasowe knall

« Wstecz do bloga

Jak zapewnić sobie cień w czasie upalnych dni? Rozwiązań, które zasługują na uznanie z naszej strony jest co najmniej kilka jednak to markizy tarasowe i balkonowe wydają się być tymi, które wysuwają się na pierwszy plan. Obie pozwalają na cieszenie się z zastrzyku energii, jaki daje nam słońce i piękna pogoda. Obie sprawdzają się jednak znakomicie także wtedy, gdy promienie słoneczne są na tyle intensywne, że ucieczka przed nimi do pomieszczenia mogłaby wydawać się jedynym rozwiązaniem.

Popularność markiz nie jest, oczywiście, zjawiskiem nowym. Mamy z nią do czynienia od lat, a ponieważ większości z nas wydaje się uzasadniona, jako taka nie budzi naszego zaskoczenia. Przez pewien czas panowało jednak przeświadczenie, że mamy do czynienia z rozwiązaniami, które są nie tylko atrakcyjne, ale i dość drogie. Dziś, gdy wiemy już, że cena markiz nie musi nikogo przytłaczać, samo rozwiązanie również wydaje się nam zdecydowanie bardziej interesujące niż początkowo sądziliśmy.

Markizy tarasowe – przegląd najpopularniejszych modeli

Już pierwszy kontakt z markizami uświadamia nam, że ich oferta jest dość rozbudowana. To dobra wiadomość, bo pozwala na dostosowanie rozwiązania do indywidualnych potrzeb. Wśród rozwiązań cieszących się największą popularnością warto wymienić rozwiązania takie, jak:

  • Markizy balkonowe – posiadają mniejszy wysięg niż klasyczne markizy na taras, jednym z ich znaków rozpoznawczych jest przy tym również większy kąt pochylenia. Taka konstrukcja przyczynia się do tego, że można umieszczać je na niewielkiej powierzchni balkonu licząc na głęboki cień. Markizy można montować samodzielnie. W tym celu zwykle wykorzystuje się ścianę lub sufit, choć miejscem instalacji może być także balustrada balkonu.
  • Markiza na taras – ma większą powierzchnię niż model wykorzystywany na balkonie. Jest zwykle dopasowana do powierzchni przydomowego tarasu. Na etapie składania zamówienia można zresztą doprecyzować jej wymiary, choć niemal nigdy nie mamy do czynienia z sytuacją, w której nie ma żadnych ograniczeń odnoszących się do ich modyfikacji. Przeważnie nie demontuje się jej po sezonie letnim. Markizy tarasowe są umieszczane w kasecie, zwykle więc wystarczy zwinąć je, aby mieć pewność, że w okresie jesienno-zimowym nie dojdzie do uszkodzenia tkaniny.
  • Markizy boczne – modele montowane w poziomie, dzięki czemu ich materiał może blokować także te promienie słoneczne, które padają z boku. Sa wysoko cenione ze względu na charakterystyczne dla siebie walory estetyczne. Często pojawiają się zarówno w apartamentach, jak i w domach o zabudowie szeregowej.
  • Markizy typu Veranda – tworzone z myślą o ochronie przeszklonych ogrodów zimowych przed słońcem. Można je wykorzystywać bez względu na porę roku, choć w szczególny sposób przydają się latem, gdy dochodzi do szybkiego nagrzewania się przeszklonej przestrzeni. Markizy tego rodzaju – w zależności od potrzeb kupujących – mogą być montowane zarówno po wewnętrznej, jak i po zewnętrznej stronie przeszkolenia. Ich obecność wiąże się zresztą z jeszcze jednym atutem. Mamy do czynienia z rozwiązaniem znacząco redukującym koszty związane z ewentualnym wprowadzeniem klimatyzacji.
  • Okienne markizy pionowe – modele montowane jako osłony przed słońcem na oknach pionowych. Przeważnie zakłada się je po zewnętrznej stronie szyby, można więc liczyć na to, że doskonale poradzą sobie także z innym zadaniem – będą skutecznie zabezpieczać wnętrze przed nagrzaniem. Przeciwdziałają stykaniu się promieni słonecznych z szybą, nic więc dziwnego, że pozwalają na utrzymanie w domu przyjemnej temperatury. Można na nie liczyć także dlatego, że nie ograniczają dopływu światła, co bywa częstym problemem, gdy sięga się po klasyczne rolety i żaluzje zewnętrzne.

modern-terrace.jpg (115 KB)

Estetyka markiz tarasowych

Osoby zastanawiające się nad tym, czy zainwestować w markizy tarasowe i balkonowe zwykle nie kwestionują ich funkcjonalności. Niejednokrotnie zastanawiają się jednak nad tym, czy markizy spełnią ich oczekiwania jako te rozwiązania, dzięki którym można zapobiec szybkiemu osadzaniu się zabrudzeń. Jeszcze nie tak dawno, nie było to wcale aż tak oczywiste. Dziś jednak normą jest już pokrywanie materiału, z którego zostały wykonane markizy, specjalnym impregnatem.

Oczywiście, zabrudzenia nie są jedynym zagrożeniem, z którym musimy się liczyć inwestując w markizy tarasowe. Nie mniej niebezpieczne mogą okazać się różnorodne czynniki atmosferyczne. Niepokojące zjawiska pogodowe są trudne do przewidzenia. Niejednokrotnie okazuje się więc, że nie można uchronić przed nimi markizy po prostu ją zwijając. Licząc się z tego rodzaju zagrożeniem warto postawić na rozwiązanie, którego znakiem rozpoznawczym będzie możliwie jak najwyższa jakość. Zasada ta powinna zresztą obowiązywać bez względu na to, z jakim typem osłon okiennych mamy do czynienia.

O ile nad rodzajem materiału, z jakiego wykonane są markizy, warto starannie się zastanowić, o tyle w przypadku jego kolorystyki możemy polegać na własnych upodobaniach. Producenci mają świadomość tego, że ich klienci są coraz bardziej wymagający. Robią więc wszystko, aby sprostać charakterystycznym dla nich oczekiwaniom. Oczywiście, analizując to, jaka kolorystyka markiz będzie najbardziej odpowiednia, powinniśmy zwrócić uwagę na elewację budynku. Materiał może być przy tym nie tylko jednokolorowy, ale również zdobiony. Dla markiz typowe są w tym kontekście kolorowe pasy, choć osoby szukające bardziej oryginalnego rozwiązania, nie powinny mieć problemu z jego znalezieniem. Jeśli nie mamy pomysły na kolor, zwróćmy uwagę na to, w jakim stylu jest utrzymany budynek. Do zabudowy nowoczesnej doskonale pasują jednokolorowe markizy tarasowe. Jeśli jednak budynek jest bardziej oryginalny, także markiza może przybrać niecodzienny wygląd.

Jak dbać o markizy tarasowe?

Jak już wspomniano, jeśli zdecydowaliśmy się na dobrej jakości markizy tarasowe, ich poszycie będzie z pewnością wykonane z surowców wysokojakościowych. Nie oznacza to jednak, że zabezpieczenie markizy impregnatem, który chroni ją przed przemakaniem, deszczem oraz zabrudzeniami, zwalnia nas z obowiązku dbania o nią.

Jednym z największych problemów, z jakimi borykają się właściciele markiz tarasowych, jest wilgoć. Warto więc podkreślić, że materiału nie zabezpieczy przed nią nawet najsolidniejszy impregnat. Jeśli więc nie chcemy, aby stała się naszym utrapieniem, pamiętajmy przede wszystkim o możliwie jak najstaranniejszym wysuszeniu markizy przed jej zwinięciem. Nawet drobny deszcz może pozostawić na niej trwałe ślady, nie spieszmy się więc z ukrywaniem markizy w kasecie. Niekiedy znacznie mniej ryzykowne jest pozostawienie jej rozwiniętej podczas ulewy niż pozwolenie na to, aby mokra znalazła się w kasecie i była tam trzymana przez kilka dni.

Nie wolno zapominać także o tym, że z samego swojego założenia markiza jest rozwiązaniem, które powinno nas chronić przede wszystkim przed słońcem. Jeśli nie staramy się zwijać jej przy pierwszych oznakach zmiany pogody, możemy doprowadzić do powstania tak zwanego worka deszczowego. Woda potrafi być na tyle ciężka, że może uszkodzić konstrukcję rolety, a nawet przerwać poszycie. Oczywiście, system regulacji nachylenia ułatwia wodzie swobodne spadanie z powierzchni markizy. Nadal jednak należy mieć na uwadze to, że mówimy o zabezpieczeniu, z którego należy korzystać jedynie w wyjątkowych okolicznościach.

Jak konserwować markizy tarasowe?

Tak stelaże, jak i mechanizmy sterujące markiz, powinny być pokryte specjalną warstwą antykorozyjną. Nie oznacza to jednak, że nie ma mowy o jakimkolwiek ryzyku pojawienia się rdzy. Przynajmniej od czasu do czasu dobrze jest więc przesmarować kolejne elementy skupiając się zwłaszcza na tych, które są ruchome. Ten prosty zabieg nie tylko przedłuży żywotność markizy, ale również przyczyni się do tego, że będzie działać lepiej, a jej sterowanie będzie niemal bezgłośne. Przed sezonem wiosenno-letnim dobrze jest też upewnić się, że w zewnętrznych elementach markizy nie pojawił się kurz, drobinki piasku oraz inne zanieczyszczenia, które mogą utrudnić korzystanie z niej. Przy konieczności zastosowania detergentów koniecznie upewnijmy się, że ich działanie nie doprowadzi do uszkodzenia warstwy impregnującej.

Blog

Sprawdź również.

Kolory osłon okiennych

Kolory osłon okiennych

Świat za oknem powoli zaczyna zmieniać barwy na jesienne więc i my postanowiliśmy poświęcić ten wpis kolorom. Jesteśmy nimi otoczeni; jedne lubimy, innych...

Więcej »

Dekoracyjna pergola w ogrodzie

Dekoracyjna pergola w ogrodzie

Przydomowy ogród to idealne miejsce wypoczynku i relaksu. Poranna kawa, chwila z książką, spotkanie z przyjaciółmi lub po prostu gapienie się w niebo – w...

Więcej »

Rolety i żaluzje vs zasłony cz. 2

Rolety i żaluzje vs zasłony cz. 2

We wrześniu na blogu porównujemy dwa typy osłaniania okien – rolety/żaluzje oraz zasłony. W dzisiejszej części czas na przybliżenie produktu jakim są...

Więcej »

Wszystkie artykuły i porady »