Jakie rolety zewnętrzne kupić, aby poprawić izolacyjność cieplną okien

« Wstecz do bloga

Rosnące rachunki płacone za ogrzewanie przyczyniają się do tego, że coraz poważniej zastanawiamy się nad tym, jak zatrzymać ciepło w domu bez konieczności wydawania w tym celu coraz większych pieniędzy. Jednym ze skuteczniejszych sposobów na poprawę komfortu cieplnego jest inwestycja w rolety zewnętrzne. Zanim jednak zaczniemy zastanawiać się nad tym, które z nich są najbardziej atrakcyjne, powinniśmy zadać sobie kilka pytań dotyczących termoizolacyjności i termomodernizacji.

Termoizolacyjność nowych budynków i termomodernizacja - kilka słów wstępu

Trudno mówić o zapobieganiu stratom ciepła bez wyjaśnienia tego, czym właściwie jest termoizolacyjność. Termin ten, stosowany zamiennie z terminem izolacyjność termiczna, informuje nas o tym, jaka jest zdolność konkretnej nieruchomości do utrzymywania ciepła. Im lepsza jest termoizolacyjność budynku, tym mniej ciepła wydostaje się na zewnątrz. Poprawia to komfort przebywania w nim, a jednocześnie przyczynia się do tego, że ciepło dłużej utrzymuje się w jego wnętrzu.

Niestety, o ile w nowych budynkach kwestiom związanym z termoizolacyjnością poświęca się wiele uwagi, o tyle w tych starszych problem jest poważny, bo przez lata dochodziło do zaniedbań. Mówiąc o przeciwdziałaniu stratom ciepła nie sposób więc nie wspomnieć o termomodernizacji. Termin ten oznacza inwestowanie w izolacyjność cieplną tak, aby podnieść jej poziom. Termomodernizacja początkowo wiąże się z pewnymi wydatkami. Warto jednak pamiętać o tym, że na pewnym etapie zaczyna pociągać korzyści finansowe.

Oczywiście, nie ma tylko jednego czynnika, który wpływałby na izolacyjność termiczną budynku. Ta jest wypadkową:

  • materiałów wykorzystywanych do budowy,
  • sposobu montażu okien i drzwi,
  • innych czynników architektonicznych (w tym choćby konstrukcji dachu).

Mówienie o termoizolacyjności nie byłoby kompletne, gdybyśmy nie wspomnieli o współczynniku przenikania ciepła opisywanym poprzez wartość U i podawanym w W/(m²K). Dziś jest on jednym z najważniejszych parametrów, z jakimi mamy do czynienia w budownictwie. Jego wartość liczy się tak w przypadku domów jednorodzinnych, jak i budynków zamieszkiwanych przez kilkadziesiąt lub kilkaset osób, choć to w tych pierwszych ubytki ciepła z pomieszczeń są najbardziej odczuwalne. Dziś mamy zresztą do czynienia z przepisami, które jasno definiują, jaki może być najwyższy współczynnik przenikania ciepła. Oczywiście, im jest niższy, tym lepiej, bo oznacza mniejsze straty ciepła, a tym samym również bardziej przystępne rachunki płacone za ogrzewanie.

Izolacyjność termiczna okien i jej znaczenie

Na izolacyjność termiczną okien wpływa przynajmniej kilka czynników. Nie ma przy tym mowy o takich, które moglibyśmy uznać za mniej ważne niż inne. Ciepłe okna składają się więc z ramy skrzydła, ościeżnicy, szyby oraz okuć i każde zaniedbanie może przyczyniać się do tego, że ciepło będzie przez nie szybko uciekać. Trudno mówić o tych częściach składowych okien, które są ważniejsze niż inne. Marząc o ciepłych oknach uwagę należy więc poświęcić:

  • Zespoleniom szybowym (najlepsze z nich są zbudowane z aż trzech komór, które są wewnątrz wypełnione gazem szlachetnym).
  • Ramkom dystansowym (te opasają zespolenia, polepszają izolacyjność termiczną na ich brzegach, a jednocześnie przeciwdziałają zjawisku czasowej kondensacji pary wodnej, o najlepszej izolacyjności mówi się przy tym w kontekście ramek wykonanych z tworzywa sztucznego).
  • Wielokomorowym profilom (co do zasady, im więcej jest komór, tym lepsza jest izolacyjność konkretnego produktu).

Roleta zewnętrzna - doskonały sposób na zatrzymanie ciepła w domu

Nawet inwestując w najlepsze okna możemy mieć problem z utrzymaniem ciepła w pomieszczeniu, w którym się one znajdują. Warto więc poszukać rozwiązania, które może wzmocnić ich funkcjonalność. Jednym z najciekawszych okazują się rolety zewnętrzne. Wspominanie o nich jako o sposobie na zatrzymanie ciepła w domu niejednokrotnie budzi zaskoczenie. Owszem, rolety okienne zewnętrzne już od dawna nie stanowią dla nikogo zaskoczenia, myśli się o nich jednak przede wszystkim jako o rozwiązaniu, które pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa domowników.

Montaż i prawidłowe stosowanie rolet zewnętrznych daje wymierne korzyści. Budynek zyskuje dodatkową osłonę, która zabezpiecza go przed utratą ciepła, a co za tym idzie, zmniejszają się koszty ogrzewania. O szczególnie spektakularnych korzyściach można mówić w miesiącach zimowych, kiedy to rolety powodują znaczące obniżenie rachunków. Jakby tego było mało, dzięki roletom zewnętrznym możemy mówić również o minimalizacji ryzyka przedostawania się zimna do konkretnego pomieszczenia. Ciepłe powietrze kumuluje się w przestrzeni między szybą oraz roletą, pojawia się więc dodatkowa warstwa ochronna. Także sama konstrukcja rolet, w tym zwłaszcza lamele wypełnione pianką poliuretanową, może przyczynić się do tego, że polepszą się właściwości termoizolacyjne budynku.

Jak podnieść termoizolacyjność budynku poprzez zastosowanie rolet zewnętrznych

Izolacyjność termiczna rolet nie zawsze jest jednakowo wysoka. Chcąc podnieść termoizolacyjność budynku poprzez ich zastosowanie, warto zapoznać się więc z ich najpopularniejszymi rodzajami oraz ze specyfiką kolejnych z nich.

Najbardziej klasycznym podziałem rolet zewnętrznych jest ten, który mówi o modelach podtynkowych oraz natynkowych.

Rolety zewnętrzne podtynkowe

Zakłada się je na obiektach, które ciągle jeszcze znajdują się w trakcie budowy. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby stawiać na nie także w budynkach już istniejących, montaż rolet podtynkowych jest wtedy jednak znacznie bardziej skomplikowany i musi uwzględniać pewne modyfikacje, do których dochodzi w obrębie nadproża. Znakiem rozpoznawczym tej grupy rolet jest wpust zlokalizowany z przodu skrzynki. Jego zaletą jest możliwość dokonania dowolnej obróbki tynkarskiej. Również konstrukcja prowadnic sprawia, że można je, przynajmniej częściowo, zabudować. Co więcej, w ofercie można znaleźć rolety podtynkowe, których prowadnice umożliwiają dodatkowe ocieplenie nadproża. Rolety podtynkowe są uważane często za bardziej nowoczesne, chętnie wybierają je również te osoby, którym zależy na tym, aby osłona okienna sprawiała wrażenie integralnej części budynku.

Rolety zewnętrzne natynkowe

Nazywa się je również adaptacyjnymi i wykorzystuje przede wszystkim wtedy, gdy chce się dodatkowo zabezpieczyć już istniejący budynek. Ich montaż jest dość prosty, zwykle nie wymaga też specjalnych przygotowań. Ten typ rolet nie jest zintegrowany z oknem, nie musimy więc obawiać się konieczności ingerowania w stan budynku. W zależności od modelu są montowane zarówno we wnęce okiennej, jak i na ścianie.

Oczywiście, choć to wspomniany powyżej podział jest tym, który stosuje się najczęściej, nie jest jedynym, z jakim mamy do czynienia. Często stosowanym kryterium jest również to, które odnosi się do sposobu opuszczania i podnoszenia rolet. Starsze modele są zwykle regulowane ręcznie, w nowszych zastosowanie znajduje jednak napęd elektryczny, a tym samym można nimi sterować z wykorzystaniem pilota, a nawet – aplikacji zainstalowanej w telefonie komórkowym.

Co do zasady, to rolety podtynkowe są tymi, w przypadku których mówi się o wyższym poziomie termoizolacyjności budynku. Warto jednak pamiętać o tym, że nie jest to reguła. Wiele zależy od jakości konkretnych osłon okiennych, sposobu ich montażu, a także od staranności z jaką wykonano ich poszczególne części składowe.

Koszt rolet zewnętrznych

Osoby poszukujące informacji na temat tego, jaki jest koszt rolet zewnętrznych, mogą się poczuć rozczarowane, bo jego oszacowanie nie jest wcale proste. Cennik jest uzależniony przede wszystkim od ich jakości i rodzaju, choć nie bez znaczenia jest również to, ile rolet zamawia się od jednego producenta. Oczywiście, planując zakup rolet zewnętrznych, dobrze jest też pomyśleć o ich profesjonalnym montażu. Można z niego zrezygnować samodzielnie instalując roletę, wiąże się to jednak z ryzykiem obniżenia jakości tego rodzaju rozwiązania.

Rolety natynkowe, nazywane też elewacyjnymi, można budować nie tylko w domach w stanie surowym, ale i w budynkach, które są już zamieszkane. Nie da się ich zabudować, a tym samym są rozwiązaniami dość mocno rzucającymi się w oczy. Nie są jednak zbyt drogie. Nieco inaczej przedstawia się sytuacja wtedy, gdy w grę wchodzą rolety podtynkowe. Te mogą być stosowane przede wszystkim w nowym budownictwie, a koszty związane z ich montażem można ograniczyć uwzględniając konkretne rozwiązanie już podczas projektowania domu. W ofercie Knall takie rolety można nabyć już od 427 PLN. Rolety mogą być też wyposażone w dodatkowe udogodnienia. W sprzedaży coraz częściej pojawiają się więc choćby modele wyposażone w moskitierę. Te można nabyć wydając około 700 PLN.

Rolety zewnętrzne na wymiar - najlepszy wybór?

Jeśli kupując rolety zewnętrzne dążymy do tego, aby pozwoliły na zatrzymanie ciepła w domu, powinniśmy zastanowić się przede wszystkim nad modelami przygotowywanymi na wymiar. Producent oferujący takie rozwiązania dobiera je pod kątem bardzo konkretnych wytycznych swojego klienta. Takie rolety jawią się przede wszystkim jako bardziej atrakcyjne wizualnie niż klasyczne rozwiązania. Nie jest to jednak ich jedyna zaleta. Rolety zewnętrzne na wymiar:

  • mogą być dopasowane do okien o nietypowym kształcie (rolety dachowe, rolety tarasowe),
  • zapewniają lepszą ochronę przed stratami ciepła,
  • mogą uwzględniać mniej typowe rozwiązania kolorystyczne, dzięki czemu będą lepiej pasować do stylu, jaki jest charakterystyczny dla konkretnego pomieszczenia,
  • gwarantują większy stopień odporności na uszkodzenia mechaniczne.

Podsumowanie - montaż rolet zewnętrznych to niższe rachunki za ogrzewanie

Obniżenie rachunków płaconych za ogrzewanie nie jest prostym zadaniem. Nie każdy trik polecany w Internecie sprawdza się jednakowo dobrze. Rolety to jednak skuteczny, sprawdzony, a przede wszystkim stosunkowo tani sposób na poprawę termoizolacyjności i zapobieganie stratom ciepła. Co wcale nie mniej ważne, ich pozytywny wpływ na komfort użytkowania kolejnych pomieszczeń można dostrzec bez względu na porę roku.

Blog

Sprawdź również.

Ochrona poddasza przed nagrzaniem

Ochrona poddasza przed nagrzaniem

Pomieszczenia poddasza użytkowego, z pośród wszystkich w domu, są najbardziej narażone na nadmierne nagrzewanie. Wpływają na to i okna i cała przestrzeń...

Więcej »

Wszystkie artykuły i porady »