Stwórz dodatkową przestrzeń życiową wykorzystując pergole knall

« Wstecz do bloga

Jak zwiększyć przestrzeń użytkową wokół domu i w ogrodzie? Zadanie to wydaje się trudne, pozory mogą jednak mylić. Istnieje przynajmniej kilka sposobów na uporanie się z nim, jednym z najciekawszych wydaje się przy tym inwestycja w pergole. Co warto o nich wiedzieć i na jakie aspekty związane z nimi najlepiej zwracać uwagę w pierwszej kolejności?

Co to są pergole?

Pergola to termin znajdujący zastosowanie w odniesieniu do dziesiątek oryginalnych systemów zadaszeń stosowanych w odniesieniu do mniejszych lub większych powierzchni. Kojarzone są przede wszystkim jako rozwiązania chroniące osoby przebywające poza domem przed deszczem oraz promieniami słonecznymi. Warto jednak pamiętać, że lista zastosowań pergoli może być znacznie dłuższa. System przesłon bocznych nie ogranicza się przecież do zmniejszenia ilości ciepła dostającego się do wnętrza konstrukcji. Na pergole można liczyć także wtedy, gdy szukamy ocienionego miejsca i przynajmniej odrobiny prywatności.

Osoby decydujące się na tego rodzaju rozwiązania są w stanie wskazać także kilka ich dodatkowych zalet. Inwestując w pergole można zyskać dodatkową przestrzeń, nie ma przy tym żadnych przeciwwskazań do tego, aby korzystać z niej przez cały rok. Mówimy przy tym o produkcie prestiżowym, można więc mieć pewność, że pergola podniesie tak wartość domu, jak i tego wszystkiego, co znajduje się w jego otoczeniu. Jakby tego było mało, zdecydowana większość modeli znajdujących się w ofercie firmy Knall ma możliwość rozbudowy modułowej. Jeśli więc pergola okaże się zbyt mała, jej powiększenie nie będzie trudnym zadaniem.

W tym miejscu wypada podkreślić, że dostępne na rynku pergole mogą znacząco różnić się między sobą. Najbardziej popularnym kryterium podziału jest to, które odnosi się do materiałów wykorzystywanych przy ich produkcji. Pergole są jednak również rozwiązaniami, które różnią się z uwagi na swój wygląd.

Najbardziej klasycznymi są modele opisywane zwykle jako kratka pionowa. Można umieścić je nie tylko w ogrodzie i na tarasie, ale nawet na większym balkonie. To niewielkie konstrukcje, które pełnią przede wszystkim funkcję dekoracyjną. O takiej właśnie funkcji mówi się zwykle również w odniesieniu do kratki dwuskrzydłowej – niewielkiego pawilonu składającego się z dwóch elementów połączonych ze sobą zawiasami.

Oczywiście, nie wszystkie pergole można uznać jedynie za elementy ozdobne. Dużo większą funkcjonalnością charakteryzują się pergole tunelowe, a więc te, które są wyposażone w łuk. Pojawiają się one w altanach ogrodowych i tarasowych i mogą być wykorzystywane do tworzenia przepięknych aranżacji z wykorzystaniem różnych gatunków kwiatów. Zainteresowaniem cieszą się też pergole lamelowe – funkcjonalne, estetyczne, a jednocześnie nadal przystępne cenowo. Wymieniając najpopularniejsze rodzaje tego rodzaju rozwiązań wypada wspomnieć także o pergolach segmentowych – konstrukcjach o dużych rozmiarach bazujących na stelażu wykonanym z drewna lub z aluminium.

Zastosowanie pergoli w nowoczesnym budownictwie

Choć pergole kojarzą się nam z klasycznymi rozwiązaniami, także nowoczesne budownictwo sięga po nie wyjątkowo chętnie. Zainteresowanie nimi może mieć kilka źródeł:

  • rośnie popularność pergoli metalowych, znacznie bardziej popularnych w budownictwie nowoczesnym niż modele szklane i drewniane,
  • coraz modniejsze są pergole z przeszkleniami, które można wykorzystać do stworzenia wyjątkowego ogrodu zimowego,
  • modułowa konstrukcja sprawia, że pergole można rozbudowywać zgodnie z wolą ich właścicieli,
  • w sprzedaży w coraz większej liczbie pojawiają się pergole bioklimatyczne, nazywane też lamelowymi, które (przy ich odpowiednim montażu), mogą zapewnić użytkownikom oszczędności energii w okresie zimowym,
  • kupujący mogą liczyć na pergole pozwalające na stworzenie przydomowego SPA, z którego można korzystać bez względu na porę roku.

Pergole przestają być uroczym schronieniem, które umożliwia wypicie kawy z dala od promieni słonecznych. Otwiera się przed nimi szereg dodatkowych funkcji, których nie da się ignorować. Nowoczesne budownictwo nie odcina się od funkcjonalnych rozwiązań tylko dlatego, że były popularne już wcześniej, a funkcjonalność to dziś jeden z największych atutów pergoli.

Nowoczesne budownictwo docenia pergole przede wszystkim w okresie zimowym, gdy krótkie dni i długie wieczory sprawiają, że mieszkańcy domów stają się więźniami czterech ścian. Jak już wspomniano, wnętrze zadaszenia może być zabudowane, istnieje przy tym możliwość wprowadzenia nie tylko ścian ze szkła, ale również z tworzywa sztucznego – zgodnie z indywidualnymi potrzebami zamawiającego. Takie ściany nie zapewnią może izolacji cieplnej identycznej jak ta, z którą mamy do czynienia w salonie, ochronią jednak wnętrze pergoli nie tylko przed deszczem, ale również przed wiatrem i śniegiem.

Jakby tego było mało, we wnętrzu nowoczesnej pergoli można zamontować dodatkowe ogrzewanie. W tym kontekście znakomicie sprawdzają się promienniki ciepła, które pozwalają na cieszenie się przyjemną temperaturą bez względu na porę roku. Jeśli dodatkowo umieści się lampki LED, niesamowita atmosfera wewnątrz zadaszenia będzie utrzymywać się nie tylko za dnia, ale również po zmierzchu.

Zużycie energii a pergole - czy pergole pozwolą nam oszczędzić zimą?

Minimalizacja zużycia energii to zagadnienie, któremu poświęca się coraz więcej uwagi. I choć dla wielu osób może być to zaskoczenie, można o niej mówić także w kontekście pergoli. Dziś, wśród wielu ich rodzajów, możemy natrafić także na pergole bioklimatyczne. Mają one szereg zadań, jedną z największych jest zaś gwarantowana przez nie możliwość zmniejszenia strat ciepła w okresie zimowym po zainstalowaniu ich na elewacji.

Pergole bioklimatyczne, nazywane też lamelowymi, mogą zapewnić nam nie tylko osłoniętą powierzchnię zewnętrzną, ale nawet przestrzeń uchodzącą za dodatkowy pokój. Ich sekretem są właśnie lamele, z których są zbudowane. Te, dzięki zastosowaniu sterowania z wykorzystaniem silnika, dostosowują się do warunków pogodowych. Sprawiają, że możemy liczyć nie tylko na przyjemny chłód latem, ale przede wszystkim – na ciepło w miesiącach zimowych. O ile klasyczna pergola nie ma żadnego wpływu na zużycie energii, o tyle sytuacja zmienia się w odniesieniu do modelu bioklimatycznego. Te umożliwiają zatrzymanie ciepła promieni słonecznych gromadzącego się w ciepłych miesiącach. Gdy temperatura spada, wspomniane ciepło jest oddawane. Pozwala przy tym nie tylko na ogrzanie przestrzeni wewnątrz pergoli, ale również w sąsiadujących z nią pomieszczeniach. Oczywiście, możliwości pergoli bioklimatycznej nie doprowadzą do tego, że nie będziemy potrzebować żadnego innego źródła energii. Z pewnością jednak sprawią, że rachunki będą zauważalnie niższe od tych, które płaciliśmy do tej pory.

Korzystanie z basenu lub domowego SPA a pergole

Bardziej wymagający użytkownicy coraz częściej zastanawiają się nad umieszczeniem na tarasie lub w bezpośredniej bliskości domu basenu lub wanny SPA. Rozwiązania z tej grupy są dziś obecne w szczególnie dużym wyborze, w niczym nie przypominają też klasycznych basenów rozporowych. Ich potencjał jest ogromny, trudno jednak cieszyć się nimi w pełni mając świadomość tego, że zmienna pogoda może ograniczyć korzystanie z nich do zaledwie kilkunastu dni w roku. Na szczęście, nie jest to scenariusz, z którym należy się godzić. Z pomocą przychodzą nam pergole z obracanymi lamelami. Te nie tylko chronią domowników i ich gości przed deszczem i śniegiem, ale również pozwalają im na samodzielne decydowanie o tym, ile promieni słonecznych będzie do nich dochodzić.

Sercem pergoli tego rodzaju jest dach. Przeważnie mówimy w jego przypadku o potężnej konstrukcji wykonanej z aluminium. Może ważyć nawet tonę, jest jednak w stanie przetrwać nie tylko deszcz i grad, ale również intensywne opady śniegu. Dach można też swobodnie zasuwać i rozsuwać w zależności od aktualnych potrzeb. Nie mniej istotny jest system osłon bocznych. Nie trzeba korzystać z nich latem, zimą jednak to właśnie one sprawiają, że mamy szansę na stworzenie ogrodu zimowego z basenem, z którego nadal można korzystać.

basen-pergola.jpg (140 KB)

Pergole jako wiata garażowa? Czemu nie!

Wiele zastosowań pergoli jest dla nas oczywistych. Niektóre jednak budzą szczere zdumienie. Z taką sytuacją mamy do czynienia wtedy, gdy pergola jest reklamowana jako rozwiązanie sprawdzające się w charakterze wiaty garażowej. Czy może być ona rzeczywistą alternatywą dla klasycznego garażu? Przemawia za tym kilka mocnych argumentów.

  1. Postawienie wiaty garażowej jest tańsze niż budowa garażu. Wymaga mniejszych nakładów czasu, nic nie stoi przy tym na przeszkodzie temu, aby podjąć się tego zadania samodzielnie.
  2. Postawienie pergoli nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, sama konstrukcja nie musi też spełniać surowych norm typowych dla garażu murowanego.
  3. Pergola jako wiata garażowa zapewnia ochronę nie tylko przed deszczem i śniegiem, ale również przed spadającymi liśćmi i ptakami. Ułatwia utrzymanie auta nie tylko w dobrym stanie technicznym, ale również w czystości.

Jak może wyglądać pergola jako wiata garażowa? Także w tym zakresie nie jesteśmy zmuszeni do wcielania w życie tylko jednego rozwiązania. Ciekawą propozycją jest przede wszystkim zwrócenie się ku pergoli wolnostojącej. Można ją umieścić w dowolnym miejscu, nie trzeba przy tym troszczyć się o fundamenty tak, jak ma to miejsce w przypadku garażu. Warto jednak pamiętać, że nie wszyscy właściciele domów dysponują nieograniczoną ilością miejsca. W takim wypadku wiata garażowa może zostać połączona z domem. Możliwość wykonania pergoli na wymiar sprawia, że takie rozwiązanie, poza oczywistymi korzyściami finansowymi, może nieść za sobą także wyjątkowe walory wizualne.

Podsumowanie

Choć nie brakuje osób uważających, że pergola jest przykładem rozwiązania przechodzącego już do historii, takie jej postrzeganie nie ma już uzasadnienia. Ta fantastyczna ozdoba ogrodowa i tarasowa jest też propozycją wyjątkowo funkcjonalną. Pozwala nie tylko na zwiększenie metrażu domu, ale również na stworzenie oryginalnej przestrzeni, z której można korzystać tak zimą, jak i latem. Kryje się w niej ogromny potencjał, który zasługuje na to, aby go poznać.

Blog

Sprawdź również.

Sposoby na zacienienie ogrodu

Sposoby na zacienienie ogrodu

Przydomowe ogrody lub podmiejskie działki to miejsca, w których latem przyjemnie płynie czas. Zieleń i słoneczna pogoda sprzyjają odpoczynkowi. Jednak nie...

Więcej »

Wszystkie artykuły i porady »