Rolety i żaluzje vs zasłony cz. 1
Temat związany z wyborem sposobu osłony okien pojawia się często w pytaniach naszych Klientów. Dlatego regularnie poświęcamy mu wpisy na blogu. Dzisiaj...
Więcej »Jakość rolet z czasem pogarsza się. Wpływa na to zresztą naprawdę wiele czynników. Często mijają lata, a tym samym do głosu dochodzi amortyzacja elementów tworzących osłonę okienną. Bywa jednak i tak, że stare rolety mogłyby jeszcze pozostać z nami przez jakiś czas, sami przyczyniliśmy się jednak do pogorszenia ich stanu choćby dlatego, że nie zwracaliśmy uwagi na ich właściwe użytkowanie. Bez względu na to, który scenariusz nas dotyczy, wymieniając rolety na nowe musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań.
Stosunkowo najłatwiejszym rozwiązaniem wydaje się decyzja o zakupie nowej rolety. Przemawia za nią co najmniej kilka argumentów:
Oczywiście, musimy liczyć się również z tym, że wymiana rolet na całkowicie nowe wiąże się też z największymi kosztami. Trudno też mówić tu o jakichkolwiek oszczędnościach, bo żaden element starej osłony okiennej nie będzie wykorzystany ponownie. Nie wolno też zapominać, że wymiana starej rolety na nową wymaga, przynajmniej częściowego, ograniczenia możliwości korzystania z pomieszczenia. Prace zwykle nie zajmują więcej niż kilku godzin, przez ten czas dobrze jest mieć jednak zapewniony spokój w pomieszczeniu.
Gdy podjęliśmy już decyzję o tym, że wymienimy dotychczas wykorzystywane przez nas rolety na nowe, musimy poznać listę najczęściej popełnianych błędów. Ich znajomość da nam pewne pojęcie na temat tego, na co szczególnie uważać. Wiedząc o tym, na jakie błędy jesteśmy narażeni, możemy nie tylko uniknąć ich w przyszłości. Często uświadamiają nam one także, co zrobiliśmy niewłaściwie podczas instalacji pierwszej osłony okiennej.
Nawet, jeśli już wcześniej dokonaliśmy wymaganych wymiarów, nie bazujmy na obliczeniach, które mają już swoje lata. Być może nie były one tak staranne, jak moglibyśmy sobie tego życzyć, a przecież zależy nam na tym, aby z rolet korzystać przez lata. Tu pierwszym krokiem jest staranne zmierzenie okna, na którym mają pojawić się nowe rolety. Im bardziej precyzyjny jest pomiar, tym lepiej, warto więc rozważyć wypożyczenie dokładniejszego urządzenia pomiarowego, aby wyeliminować nawet drobne nieścisłości. Przed mierzeniem warto zapoznać się też z instrukcjami producentów i dystrybutorów rolet. Ci zwykle znają specyfikę oferowanych przez siebie rozwiązań, wiedzą zatem, na co w szczególny sposób należy zwrócić uwagę.
Nawet, jeśli stara roleta nie generowała większych problemów, dobrze jest zastanowić się nad tym, czy należy zakupić identyczny model. Postęp technologiczny dotyczy również osłon okiennych. Modele dostępne dziś w sprzedaży charakteryzują się więc nie tylko większą wytrzymałością, ale i funkcjonalnością. Nawet klasyczne rolety materiałowe zapewniają lepszą ochronę pomieszczenia przed wyziębieniem, znakomicie sprawdzają się przy tym również latem, gdy nie dopuszczają do szybkiego nagrzania się pokoju. A przecież mają również mocną konkurencję w postaci rolet dzień-noc, eleganckich rolet rzymskich, a nawet rolet zewnętrznych. Przed wymianą starych rolet na nowe dobrze jest więc przemyśleć starannie kwestie związane z zakupem.
Wiele błędów popełnianych podczas montażu rolet wcale nie wynika z tego, że mamy do czynienia z bardzo skomplikowaną czynnością. Niejednokrotnie problemem jest niewłaściwe przygotowanie do czekającej nas pracy. Jeszcze przed pierwszymi czynnościami montażowymi warto zastanowić się więc nad tym, co będzie nam potrzebne. Producenci i dystrybutorzy rolet zwykle nie mają problemu ze stworzeniem z myślą o nas listy akcesoriów, które powinny być pod ręką. Warto się z nią zapoznać i przeanalizować ją możliwie starannie. Nawet, jeśli do montażu starych rolet potrzebowaliśmy jedynie młotka i wiertarki, nie zakładajmy, że ten sam podstawowy zestaw narzędzi przyda się nam i teraz.
Montując rolety pamiętajmy, że powinny być to rozwiązania sprawdzające się przez lata. Już choćby ta świadomość powinna zachęcić nas do zapoznania się z instrukcją przygotowaną przez ich producenta. Na szczęście, zwykle lista narzędzi nie jest ani długa, ani skomplikowana. Przeważnie ogranicza się do wiertarki, wkrętów, kołków rozporowych oraz poziomicy. Kołki i wkręty niejednokrotnie można znaleźć w zestawie wraz z roletą, choć przed ich użyciem dobrze jest upewnić się, że są rozwiązaniami dobrej jakości, co niestety nie zawsze jest oczywiste.
Bez względu na to, czy będziemy wymieniać stare rolety na nowe, czy też dokonamy jedynie wymiany tkaniny, musimy pamiętać o konieczności starannego oczyszczenia ramy okiennej. Jeśli mieliśmy do czynienia z roletą w kasecie, a więc taką, która montuje się z wykorzystaniem śrubek, zadanie, jakie nas czeka, nie jest skomplikowane. Zwykle wystarczy, że przemyjemy ramę wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń, a zyskamy pewność, że udało się nam pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń.
Jeśli jednak kaseta była przyklejona – możemy mieć do czynienia z bardziej złożonym problemem. Rama musi być idealnie czysta, a usuwanie resztek kleju nie jest wcale prostym zadaniem. Aby się z nim uporać konieczne jest nie tylko większe zaangażowanie, ale również – silniejsze środki czystości. W przypadku problemu z ich doborem warto poszukać wsparcia u producenta okien. Ten z pewnością pomoże w doborze rozwiązania charakteryzującego się oczekiwaną skutecznością, a jednocześnie takiego, który nie zaszkodzi samej ramie.
Jeśli nasza stara roleta była klasycznym rozwiązaniem z tkaniny, warto zastanowić się nad tym, czy musimy wymieniać całą konstrukcję. W pewnych okolicznościach ciekawym i wydajnym rozwiązaniem okazuje się być sama wymiana tkaniny. Przeważnie na taki krok decydujemy się wtedy, gdy to właśnie jej stan budzi nasze niezadowolenie. Roleta sprawuje się bez zarzutu, nie wygląda jednak estetycznie, a to sprawia, że musimy walczyć z pokusą, aby cały czas była odsłonięta. O wymianie samej tkaniny warto pomyśleć także wtedy, gdy zmieniamy aranżację wnętrza, a wraz z nią – styl, w jakim utrzymane jest pomieszczenie. Owszem, również w takiej sytuacji można rozważyć zamianę starej rolety na nową, przeprowadzenie zamiany samej tkaniny z pewnością okaże się jednak nie tylko tańsze, ale i mniej skomplikowane.
Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie o to, czy lepiej jest wymieniać tkaninę samodzielnie, czy też z pomocą profesjonalistów, o której można byłoby powiedzieć, że sprawdza się zawsze. Wiele zależy od naszych możliwości, choć koszt współpracy z ekipą montażową w połączeniu z łatwym dostępem do różnego rodzaju instrukcji sprawia, że samodzielna wymiana jest propozycją kuszącą. Tym, co może stanowić dla nas barierę nie do przejścia, jest przede wszystkim precyzja, jakiej wymaga wymiana tkaniny. Stosunkowo najłatwiej dokonać samodzielnej wymiany w przypadku mini rolet. Tam, gdzie mamy do czynienia z roletami w kasecie, a także w przypadku rolet posiadających mechanizm samozwijający, lepiej poszukać profesjonalnego wsparcia. Warto o nim pomyśleć także wtedy, gdy tkanina musi być przyklejona podczas prac montażowych.
Gdy do tej pory korzystaliśmy z rolet kasetowych i jesteśmy zadowoleni z tego rozwiązania, możemy rozważyć opcję pośrednią pomiędzy jego pozostawieniem bez zmian oraz pełną wymianą. Taką opcją jest usunięcie starego materiału oraz zamontowanie nowej tkaniny. Operacja jest nie tylko szybsza, ale również tańsza niż wymiana rolety na nową. Warto się nią zainteresować także dlatego, że jest bardziej przyjazna środowisku naturalnemu.
Jeśli planujemy samodzielną wymianę rolety w kasecie, nie musimy zaopatrywać się w specjalistyczny sprzęt. Niestety, nie oznacza to wcale, że mamy do czynienia z prostym zadaniem. Przeciwnie, to właśnie cierpliwość i czas będą tu naszymi największymi sojusznikami. Proces wymiany niezmiennie rozpoczyna staranne zdjęcie rolety z okna, a następnie precyzyjny demontaż kasety. Nie należy spieszyć się też z odczepianiem dotychczasowego materiału. Wymianę tkaniny dobrze wykorzystać także do tego, aby dokładnie oczyścić i umyć mechanizm samozwijający. Przez lata użytkowania zdążył się na nim z pewnością nagromadzić kurz, musimy też liczyć się z obecnością innych zabrudzeń. Demontaż kasety może być zresztą momentem, w którym dojdziemy do wniosku, że wymiana całej rolety jest bardziej opłacalna. Jeśli dostrzeżemy poważniejsze problemy niż tylko nagromadzony brud, nie próbujmy przywrócić mechanizmu do życia za wszelką cenę. Nasz wysiłek może okazać się niewspółmierny do kosztów.
Jeśli oględziny wypadły pomyślnie możemy przystąpić do zakładania nowej tkaniny. Jest to etap, który będzie wymagać od nas szczególnej precyzji i cierpliwości, bo tkanina nie może ani gnieść się, ani zaciągać. Nawet drobne niedociągnięcia w tym zakresie mogą wpływać na niekorzystne postrzeganie efektu końcowego. Warto zrobić więc jak najwięcej, aby im przeciwdziałać. Gdy uważamy, że nasze wysiłki zakończyły się powodzeniem i niczego nie trzeba już poprawiać – czas na ponowne zamontowanie rolety w oknie.
Tu warto przypomnieć, że nawet pozornie identyczne rolety różnych producentów mogą różnić się między sobą. Przed rozpoczęciem pracy warto więc zapoznać się z wytycznymi, jakie przygotował z myślą o nas ich producent. Z pewnością ułatwi nam to pracę chroniąc nas jednocześnie przed nieprzyjemnymi niespodziankami. Szczególnie niebezpieczne może okazać się wyłamanie któregoś z elementów rolety na etapie jej montażu. Bardzo często prowadzi to do braku możliwości dalszego korzystania z niej.
Temat związany z wyborem sposobu osłony okien pojawia się często w pytaniach naszych Klientów. Dlatego regularnie poświęcamy mu wpisy na blogu. Dzisiaj...
Więcej »Regularne Czyszczenie rolet plisowanych – Sztuka, a Nie Obowiązek Regularne czyszczenie nie jest jedynie zaleceniem; to wręcz sztuka, którą warto...
Więcej »Ten wpis miał być o czymś innym. Jednak w pisaniu ciągle przeszkadzają komary. Latają, brzęczą i podgryzają. Dlatego ta część będzie o moskitierach , które...
Więcej »