sterowane automatyczne żaluzje i rolety - przeczytaj to zanim je kupisz

« Wstecz do bloga

Choć z zewnątrz nie różnią się od standardowych rozwiązań, elektryczne żaluzje i rolety z pewnością zasługują na miano rozwiązań intrygujących. Możliwość zdalnego sterowania ich ustawieniami sprawia, że obsługa tych osłon okiennych jest wyjątkowo wygodna. Jakby tego było mało, żaluzje i rolety elektryczne rzadziej się psują, bo automatyczne sterowanie minimalizuje ryzyko wystąpienia przypadkowych uszkodzeń. Co jeszcze warto wiedzieć na ich temat?

Czym są rolety i żaluzje automatyczne i jak działają?

Tak żaluzje, jak i rolety elektryczne można umieszczać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. Przyglądając się im trudno zresztą dostrzec różnicę pomiędzy modelami sterowanymi zdalnie oraz tymi, które mają bardziej klasyczną formę. Oczywiście, nie zawsze wyglądają tak samo, można więc dzielić je na grupy i przypisywać do konkretnych pomieszczeń.

Mówienie o nich jako o modelach elektrycznych nie wyjaśnia wcale tego, jak można nimi sterować. Najczęściej mamy do czynienia z propozycjami, do których obsługi wykorzystywany jest specjalny pilot. Pozwala on na podnoszenie i opuszczanie osłon, nie tylko z dowolnego miejsca w pomieszczeniu, ale i z różnych części domu, jeśli tylko zachodzi taka potrzeba. Jeszcze nowocześniejszymi rozwiązaniami można zarządzać nie z poziomu pilota, ale aplikacji, którą można zainstalować na dowolnym urządzeniu mobilnym. Dzięki temu nie trzeba martwić się o to, gdzie w danym momencie znajduje się pilot. Dodatkowo, w tym samym czasie możemy sterować nie tylko żaluzjami, ale również oświetleniem. Jeśli nas nie ma w domu, jest to znakomity sposób na zwiększenie zabezpieczenia przed kradzieżą.

Najbardziej oryginalnymi żaluzjami i roletami elektrycznymi są te, które można podłączyć do programatorów czasowych, a nawet – do czujników pogodowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu żaluzje i rolety mogą podnosić się o określonej porze albo wtedy, gdy warunki atmosferyczne są najbardziej odpowiednie. Tego typu propozycja, choć ciągle jeszcze najdroższa z wymienionych, z pewnością zainteresuje miłośników inteligentnego domu oraz oszczędzania energii.

W jaki sposób napędzane są rolety elektryczne?

Osoby zainteresowane roletami elektrycznymi mogą wybrać jeden z kilku rodzajów napędu.

  • Napędy sterowane z przełącznika klawiszowego to rozwiązania cieszące się największą popularnością. Kuszą przystępną ceną, choć dla własnej wygody warto zadbać o to, aby każda roleta była sterowana z osobnego przełącznika, aby nie doprowadzić do uszkodzenia silnika w krótkim czasie.
  • Napędy kablowe przeciążeniowe są droższe, korzystanie z nich jest jednak o wiele bardziej komfortowe. Warto podkreślić zresztą również to, że mamy w ich wypadku do czynienia z rozwiązaniami, które charakteryzuje cicha praca. Napędy kablowe przeciążeniowe są też opisywane jako niezawodne i niemal bezawaryjne, bo w przypadku pojawienia się problemu, napęd automatycznie zatrzymuje napęd rolety.
  • Silniki radiowe do rolet są przystosowane do tego, aby sterować nimi z wykorzystaniem pilota. Są intuicyjne, a do tego ich montaż nie jest skomplikowany. Wystarczy, że do każdej rolety doprowadzi się zasilanie z sieci, nie trzeba więc przygotowywać puszek pod przełączniki, co jest zadaniem nie tylko dość skomplikowanym, ale i kłopotliwym.

Wybór odpowiedniego napędu przesądza o tym, w jaki sposób zostanie poprowadzona i połączona instalacja elektryczna. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto więc zainteresować się przynajmniej kilkoma opcjami poznając zarówno ich zalety, jak i niedociągnięcia.

Czy elektryczne żaluzje można podłączyć do inteligentnego urządzenia?

Jeśli wybierzemy odpowiedni rodzaj napędu, żaluzje elektryczne (tak samo jak rolety oraz lamele w dachu pergoli) możemy połączyć z urządzeniem elektrycznym zarządzającym inteligentnym domem. Co ważne, w tym samym czasie możemy zarządzać zarówno konkretną osłoną okienną (na przykład roletami w salonie), jak i całą ich grupą. Inteligentny dom może też łączyć w całość obsługę zaciemnienia, bram, świateł, ogrzewania, a także innych elementów – zarówno podłączonych do sieci w domu, jak i do Internetu. Plusem połączenia rolet i żaluzji z systemem inteligentnego domu jest możliwość tworzenia pewnych scenariuszy. Oznacza to, że możemy zaplanować z wyprzedzeniem nie tylko pojedyncze działania z udziałem żaluzji i rolet, ale całe ich grupy. W rezultacie – bez ingerencji z naszej strony od poniedziałku do piątku rolety mogą być podnoszone o siódmej rano i opuszczane po osiemnastej, choć oczywiście każdy inny scenariusz jest tak samo realny.

mezczyzna-z-pilotem-sterujacym-oslonami.jpg (108 KB)

Czy rolety elektryczne są niezawodne? Jaka jest ich żywotność?

Trudno utrzymywać, że wszystkie rolety elektryczne będą tak samo niezawodne. Ich żywotność jest uzależniona przecież od co najmniej kilku czynników. Na pierwszy plan wysuwają się w tym kontekście:

  • jakość materiałów, z których wykonane są konkretne osłony okienne,
  • staranność montażu,
  • rodzaj wybranego napędu,
  • sposób użytkowania rolet.

Jeśli zależy nam na długowieczności rolet, zastanówmy się nad tym, czy oszczędzanie na nich jest dobrym pomysłem. Najtańsze rozwiązania bardzo często okazują się też tymi, których jakość jest opisywana jako niewysoka. Stawiając na droższy model można więc oczekiwać, że będziemy mieli do czynienia z bardziej solidnym rozwiązaniem. Warto zastanowić się również nad tym, czy samodzielna instalacja rolet jest rzeczywiście dobrym pomysłem. W Internecie nie brakuje poradników, które znacząco ułatwiają prace montażowe. Jeśli jednak obawiamy się, że nasz brak doświadczenia może stanowić pewne utrudnienie, dobrym pomysłem może okazać się skorzystanie z pomocy fachowców.

Czy rolety elektryczne są głośne lub hałaśliwe?

Wiele osób obawia się głośnej pracy rolet z napędem. Często możemy przecież usłyszeć, że jest ona kłopotliwa tak dla domowników, jak i dla ich sąsiadów. Opinie na temat hałaśliwości elektrycznych osłon okiennych nie zawsze są jednak takie same. Nietrudno się domyślić, że wiele zależy od tego, na jaki rodzaj napędu się zdecydujemy. Możliwości jest wiele, im jednak nowocześniejsze jest rozwiązanie, tym mniej słyszalne są rolety wykonujące swoją pracę.

Nadmierny hałas rolet zewnętrznych nie musi zresztą oznaczać, że kupiliśmy złe rozwiązania. Bardzo często jest on sygnałem informującym nas o nieprawidłowościach podczas montażu. W takim przypadku warto skonsultować się ze specjalistą. Jeśli hałas sugeruje błędy montażowe, nie tylko nie zniknie samoistnie, ale również może się z czasem nasilać. Konsekwencje takiego stanu rzeczy są łatwe do przewidzenia – wiążą się z ryzykiem uszkodzenia napędu i rolety jako całości. Nie ma, oczywiście, takich awarii, z którymi nie moglibyśmy sobie poradzić. Każda generuje jednak koszty, a to nie leży w naszym interesie.

Czy montaż rolet z napędem jest trudny?

O poziomie skomplikowania montażu rolety elektrycznej przesądza co najmniej kilka czynników. Na pierwszy plan wysuwa się lokalizacja rolety (czy jest to model zewnętrzny, czy wewnętrzny, czy mamy do czynienia z roletą montowaną natynkowo, czy z modelem podtynkowym), nie bez znaczenia jest jednak również to, na jaki rodzaj napędu się zdecydowaliśmy (ten może wymagać tworzenia dodatkowych puszek, choć nie jest to już dziś norma). Co do zasady, montaż każdego typu urządzenia można przeprowadzić samodzielnie. Kluczowe znaczenie ma dostępność do szczegółowej instrukcji. Wielu producentów nie ogranicza się dziś do jej formy pisemnej. Na ich stronach można zapoznać się także z materiałami filmowymi, które wyjaśniają ewentualne niejasności i poświęcają wiele uwagi samej instalacji i konfiguracji napędu.

Warto jednak pamiętać i o tym, że wiele problemów związanych z tym, jak funkcjonuje roleta, ma swoje źródło w błędach montażowych popełnianych przez osoby, które decydują się na jej samodzielną instalację. W skrajnych przypadkach nieprawidłowości są na tyle duże, że jedynym sposobem na uporanie się z nimi jest wymiana rozwiązania i zastąpienie go innym modelem. Mając to na uwadze zawsze warto zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście musimy wykonywać prace montażowe samodzielnie. W pewnych okolicznościach może się okazać, że powierzenie ich firmie zewnętrznej będzie bezpieczniejszym posunięciem. Znalezienie takiej firmy nie powinno być problemem. Bardzo często informacji na jej te,at udziela sam sprzedawca rolet.

Czy rolety z napędem są warte zachodu?

Choć popularność tego rodzaju opinii systematycznie spada, ciągle możemy spotkać się z głosami osób zwracających uwagę na to, że rolety i żaluzje elektryczne są może ciekawymi rozwiązaniami, trudno jednak utrzymywać, że są niezbędne. Przeciwko głosom krytycznym przemawia jednak coraz więcej argumentów.

Na pierwszy plan wysuwa się to, że rolety elektryczne są znacznie łatwiejsze w obsłudze niż klasyczne osłony okienne. Ich podnoszenie i opuszczanie nie wymaga od nas wysiłku fizycznego, nawet jeśli mamy do czynienia z rozwiązaniami o dużych rozmiarach. Nie bez znaczenia jest również to, że solidne napędy są dziś odporne na uszkodzenia mechaniczne i nie zużywają się szybko. Nawet w przypadku rolet zewnętrznych działają bez zarzutu latami, choć nieustannie są narażane na działanie niskich temperatur oraz innych, szkodliwych czynników atmosferycznych.

Zastanawiając się nad roletami zewnętrznymi warto mieć na uwadze także szereg innych ich atutów, dodatkowo wzmacnianych przez obecność napędu. Tu warto wspomnieć przede wszystkim o tym, że rolety chronią dom przed utratą ciepła zimą oraz nadmiernym promieniowaniem słonecznym latem. Ich plusem jest również to, że mogą tłumić hałas dobiegający z zewnątrz ograniczając dostęp do wnętrza ciekawskim przechodniom.

Obecność napędu sprawia także, że rolety elektryczne (zwłaszcza w połączeniu z innymi rozwiązaniami wchodzącymi w skład tak zwanego inteligentnego domu) są w stanie przyczynić się do lepszej ochrony przed złodziejami. Wiele napadów rabunkowych jest poprzedzonych obserwacją domu lub mieszkania, w czasie której złodziej stara się poznać rytuały domowników. Regularne podnoszenie i opuszczanie rolet w połączeniu z regulacją oświetlenia może wysyłać sygnał świadczący o tym, że w domu nieustannie ktoś przebywa. Dzięki temu potencjalne zagrożenie może zniknąć.

Blog

Sprawdź również.

Wszystkie artykuły i porady »