Przydomowy ogród to idealne miejsce wypoczynku i relaksu. Poranna kawa, chwila z książką, spotkanie z przyjaciółmi lub po prostu gapienie się w niebo – w ogrodzie wszystko „smakuje inaczej".
Przyjemność sprawia nam nie tylko leniuchowanie, ale także pielęgnowanie ogrodu i dbanie żeby pięknie wyglądał. Dekoracyjne rośliny, kwitnące kwiaty – wszystko to sprawia, że nasz ogród staje się wyjątkowy. Każdy jest inny, nie znajdziemy dwóch identycznych.
Rośliny ogrodowe to jedno, drugą fajną ozdobą ogrodu mogą stać się elementy małej architektury; do jednych z najciekawszych należą pergole. Pergola to pełna uroku dekoracja, a jednocześnie miejsce w którym można odpocząć w cieniu podczas upałów lub schronić się przed niewielkim deszczem. Jej konstrukcja najczęściej składa się z wysokich słupków połączonych poprzecznymi belkami lub kratownicą.
Pergolę można postawić w dowolnej części ogrodu lub np. przy tarasie. Efektownym zastosowaniem pergoli jest też tworzenie przejść (oddzielenie kolejnych części ogrodu) i bram (kiedy ustawimy je przy samym wejściu). Jej ozdobą są rośliny pienne.
Pnące rośliny ozdobne Pergole ogrodowe mogą pięknie ozdobić przydomowy ogród lub działkę. Można obsadzić je różnymi odmianami roślin; w zależności od projektu reszty ogrodu i naszego gustu. Przy wyborze powinniśmy także zdecydować się na rośliny rosnące dość szybko, żeby na efekt nie trzeba było czekać kolejnych 10 lat. Zarastając konstrukcję stworzą zacienioną i pełną uroku przestrzeń. Jednocześnie staną się wyjątkową dekoracją ogrodu.
Poniżej kilka propozycji, które mogą pomóc wybrać roślinę, która ma rosnąć przy pergoli:
Aktinidia chińska – szybkie tempo wzrostu, ozdobne liście (z wyglądu przypominają jasny zamsz) i jadalne owoce. Wybierając tę roślinę trzeba pamiętać, że nie jest odporna na niskie temperatury (poniżej -10oC). Dlatego odpowiednim dla niej miejscem będą miejsca osłonięte przed wiatrem. Na zimę warto zakryć pergolę agrowłókniną lub słomianą matą, to pomoże ochronić roślinę. Jeśli chcemy wyhodować owoce to musimy posadzić kilka sztuk żeby doszło do zapylenia (na jednych pojawiają się tylko kwiaty męskie, na innych żeńskie).
Powojnik wielokwiatowy (clematis) – jedna z najczęściej wykorzystywanych przy pergolach roślin. Ma różnokolorowe kwiaty, które kwitną bardzo długo – od maja do października. Przy wyborze warto poradzić się fachowca ponieważ powojnik jest rośliną wymagającą. Dobrze czuje się w miejscu ciepłym, ale zacienionym; na glebie stale wilgotnej i pełnej odżywczych substancji. Musi być też właściwie nawożony i przycinany.
Winnik zmienny – propozycja dla mniej doświadczonych ogrodników. Nie wymaga szczególnej pielęgnacji; rośnie równie dobrze w słońcu, jak i w półcieniu. Może rosnąć także na glebie uboższej w składniki mineralne Charakteryzuje się poskręcanymi, ząbkowanymi i wielobarwnymi (zielono-biało-różowe) liśćmi. Pojawiają się na nim także jagody (niejadalne).
Winorośl właściwa – to roślina, która dała początek istnieniu pergoli. Nie ma wielkich wymagań by ładnie rosnąć i owocować. Wystarczą nasłonecznione miejsce i regularne przycinanie rozrastających się pędów. Trzeba też regularnie sprawdzać czy nie ma na niej szkodników.
Bluszcz pospolity – roślina szybko rośnie i jest długowieczna. Młode liście są włochate, a starsze skórzaste i błyszczące; kwiaty (jeśli się pojawią) to tylko na starszym bluszczu. Roślina nie jest wymagająca pod względem gleby, a idealne są dla niej miejsca zacienione. Trzeba tylko pilnować żeby za bardzo się nie rozrosła. Bluszcz jest rośliną trującą.
Wiciokrzew - charakteryzuje się małymi, ciemnozielonymi liśćmi i kwiatami o wąskich płatkach. Kwiaty kwitną na przełomie czerwca i lipca, a ich zapach jest niesamowity.
Markizy, dzięki swojej praktyczności i wszechstronności, stanowią doskonałe rozwiązanie do ochrony przed słońcem, pozwalając jednocześnie na cieszenie się...
Tak, już po raz setny dzielimy się tutaj wiedzą na temat dekoracji i osłon okiennych. Pokazujemy w jaki sposób osłony łączą w sobie dwie ważne cechy –...