Osłony chroniące przed upałem, cz. 2

« Wstecz do bloga

Dzisiaj na blogu kontynuujemy temat ochrony przed upałem, ale przenosimy się do środka domu. Okna to ważny element architektury budynku, z zewnątrz uzupełniają wygląd elewacji, a w środku zapewniają przestrzeń i światło. Nawet mniejsze pomieszczenia dzięki oknom stają się optycznie bardziej przestrzenne. Uwielbiamy światło słoneczne, napełnia nas ono optymizmem i daje energię do działania. Pewnie dlatego już od jakiegoś czasu panuje moda na duże okna, które sprawiają, że dom jest pełen światła.

Duże okna to także wyzwanie dla projektu wystroju wnętrza. Nawet najładniejsze okna powinny mieć osłony – chronią one pomieszczenia przed nagrzewaniem oraz zapewniają intymność mieszkańcom. Jednak dobór osłon zależy od wystroju, powinny one uzupełniać styl całości. Być kropką nad i, a nie tym co przytłacza i zmniejsza optycznie pomieszczenie.

Na szczęście oferta osłon wewnętrznych jest bardzo rozbudowana, zarówno pod kątem ich rodzajów, jak i kolorystyki. Można bez problemu dobrać taką, która stylowo uzupełni wystrój wnętrz. Dodatkowo w Knall mamy osłony przygotowywane na wymiar więc można bez problemu dopasować je do okien o niestandardowych wymiarach.

Rodzaje osłon wewnętrznych
Tu wybierać można wśród różnego rodzaju rolet i żaluzji. Na szczególną uwagę zasługują te wykonywane z materiałów naturalnych czyli żaluzje drewnianerolety rzymskie i rolety dzień noc. Oba rodzaje doskonale sprawdzą się we wnętrzach zarówno nowoczesnych, jak i bardziej klasycznych, w których stylistyce królują naturalne dodatki: drewno, kamień, różne tkaniny itp. Drewno ze swoim niepowtarzalnym rysunkiem słoi ma niepowtarzalną zdolność tworzenia ciepłego klimatu, nawet kiedy stawiamy na minimalizm. Z kolei rolety rzymskie, szyte z różnych tkanin – od delikatnych i transparentnych, aż po mięsiste i kryjące, są idealnym zastępstwem firan i/lub zasłon. Ich dodatkowa zaleta to dekoracyjny lambrekin tworzący się po zwinięciu rolety.

Warto też zwrócić uwagę na rolety dzień noc; tu z kolei wzrok przyciąga sam projekt osłony. Tworzą ją dwie warstwy tkaniny; przeźroczysta i kryjąca. Mechanizm rolety pozwala przesuwać materiał i bardziej przysłaniać lub odsłaniać okno. Całość skutecznie chroni przed słońcem, a do tego bardzo dekoracyjnie wygląda.

Na atrakcyjności nie tracą także klasyczne żaluzje aluminiowe i rolety materiałowe. Produkowane z materiałów wysokiej jakości oraz wyposażone w gustowny osprzęt pomogą uzupełnić wygląd wnętrz projektowanych w różnych stylach lub odmienić wygląd mieszkania przy jego remoncie.

Na koniec nie można zapominać o dekoracyjnych zasłonach. Szyte są z naturalnych materiałów, identycznych jak te, z których produkowane są rolety rzymskie. Jeśli ktoś nie jest przekonany do rolet lub żaluzji i woli coś bardziej klasycznego to ten rodzaj osłon sprawdzi się idealnie. Wybierać można wśród różnych tkanin, lekkich i przeźroczystych (stylizowanych na firany) lub grubszych i kryjących, klasycznych zasłon dekoracyjnych.

Kolorystyka
Kolorystykę dobieramy przede wszystkim do wyglądu wnętrza, ale także do jego wielkości. Tu w kategoriach rolet i żaluzji palety kolorystyczne są rozbudowane. Występują materiały gładkie lub z ozdobnymi dekorami. Jeśli we wnętrzu są tkaniny dekoracyjne – kolorowe lub z ozdobnymi motywami albo akcenty kolorystyczne na wybranych ścianach to osłona okienna powinna być gładka i raczej w jasnym kolorze.

Do wnętrz nowoczesnych i minimalistycznych idealnie pasują gładkie tkaniny naturalne. Kolorystyka z reguły utrzymana jest w tonacji jasnej, ale sprawdzą się tu także szarości lub nawet czernie. I oczywiście drewno w swojej naturalnej kolorystyce.

Inną sprawą jest wielkość pomieszczeń. Na dużą przestrzeń można wybrać kolory i ciemne, i jasne. Za to w pomieszczeniach mniejszych lepiej postawić na tkaniny jasne, jednobarwne i delikatniejsze żeby nie zmniejszały optycznie wnętrza. Szczególnie jeśli zdecydujemy się na zasłony warto pamiętać o tej zasadzie.

Blog

Sprawdź również.

Wszystkie artykuły i porady »